Ļoti bieži, sākot runāt par e-studijām pasniedzējiem rodas jautājums par sava intelektuālā īpašuma aizsardzību. Personīgi man nav pieņemama prakse, ka pasniedzējs cenšas savus materiālus nosargāt no studentiem, bet dzirdot argumentus, ka lekcijas studenti izplata citiem pa naudu vai izmanto viens pret viens savos darbos, liek aizdomāties par nopietnāku darbu aizsardzību.

Pirmkārt jau es gribētu ieteikt pasniedzējiem izmantot tradicionālās aizsardzības metodes, piemēram, veidot PDF dokumentus. PDF (Portable Document Format) dokumentus vajadzētu maksimāli izmantot kursā ne tikai to aizsardzību iespēju dēļ, bet arī tie spēj nodrošināt vienādu dokumentu attēlošanu dažādās programmās un tie optimizē failu lietošanai internetā. Ja agrāk PDF dokumentu aizsardzība bija Adobe Acrobat programmas priekšrocības, tad tagad to var panākt ar dažādām bezmaksas programmām, piemēram, PDFCreator. Ar šīs programmas palīdzību iespējams failam aizliegt gan printēšanu, gan teksta kopēšanu.

Esmu ievērojis, ka bieži vien pasniedzēji kuri satraucās par savu darbu nosargāšanu, pat necenšas atsaukties uz sevi kā autoru un pretenzijām pret darba izplatīšanu.  Arī man pašam ir nācies saskarties, ka esmu atradis labu materiālu, kuru vēlētos pārpublicēt citiem, bet nevaru atrast autoru ar kuru saskaņot šī darba publicēšanu, tāpēc stingri iesaku visiem darbiem ievietot savus kontaktus, lai Jūs var atrast un saskaņot darba pārpublicēšanu. Attiecībā uz darba izplatīšanas un pārdošanas tiesību atrunāšanu iesaku izmantot CreativeCommons ( http://creativecommons.org) organizācijas licenzēšanas veidu. Tā ir bezpeļņas organizācija, kura piedāvā jau izstrādātus un pa brīvu pieejamus licenzēšanas nosacījumus. CreativeCommons piedāvā pavisam sešus autortiesību nosacījumu veidus. Sīkāk par šīm licencēm var iepazīties arī  E-kursu veidošanas metodiskajos norādījumos, ko mēs dodam mācību laikā, vai vienkārši prasiet mums un mēs Jums atsūtīsim.

Vēl es gribētu ieteikt pasniedzējiem, kas grib būt droši par sava materiāla nosargāšanu, izmantot dažādu interneta portālus, kas piedāvā izvietot jūsu dokumentus portālā un citiem publicēt tikai saiti uz šo dokumentu. Kā piemēru varu minēt http://embedit.in portālu, kurā Jūs varat pa brīvu izvietot dokumentus līdz pat 5 Gb apjomā. Tas lielākais ieguvums šai pasākumā ir tāds, ka publicējot citiem tikai saiti uz dokumentu, jūs varat dokumentu ar šo saucamo Embed kodu iekļaut arī savos e-studiju kursos. Dokuments tiks iekļauts speciālā rāmī, kur students ar viņu var ērti lasīt, bet jūs paši jau protālā varēsiet noteikt vai dokumentu varēs printēt, vai varēs lejuplādēt un vai viņš drīkst būt publiski pieejams citiem.